Dzisiaj na warsztat Jarzynowej Kuchni bierzemy risotto, czyli jedno z najpopularniejszych dań północnej kuchni włoskiej. Na półwyspie apenińskim danie to serwuje się zazwyczaj zamiennie z zupą w formie przystawki przed daniem głównym.
Podstawą risotto jest ryż powoli gotowany w bulionie warzywnym. Najczęściej danie to uzupełnia zeszklona na maśle cebula i lampka wina. Cała reszta zależy już od wyobraźni kucharza, gdyż gotowe risotto możemy wzbogacić w zasadzie dowolnymi składnikami – grzyby, dynia, mięso… Ja tym razem zdecydowałem się na mały eksperyment i przygotowałem risotto z pieczonym burakiem i gruszką.

Jaki ryż do risotto?
W przypadku risotto szczególnie ważne jest, aby wybrać odpowiedni ryż. Jego ziarna muszą być białe i krótkie, w ostateczności średnie. Tego typu odmiany lepiej wchłaniają płyny, a podczas gotowania uwalniają skrobię, co zapewnia daniu odpowiednią lepkość. Obecnie w sklepach często można spotkać kartoniki z ryżem oznaczone przez producenta jako „ryż do risotto”.
Czas przygotowania: 1 godzina
Składniki:
- 1 średniej wielkości burak
- 300g ryżu do risotto
- 1 gruszka
- 1 cebula
- pęczek szczypiorku
- 1 litr bulionu warzywnego
- 3 ząbki czosnku
- 4 łyżki masła
- oliwa z oliwek
- syrop klonowy (opcjonalnie)
- sezam (opcjonalnie)
- przyprawy: sól, pieprz, mieszanka ziół prowansalskich
Przygotowanie:
- Zaczynamy od przygotowania bulionu warzywnego. Bulion trzymamy cały czas na małym ogniu, aby podczas dolewania go do risotto nie obniżał nam temperatury dania.
- Buraka dokładnie myjemy, kroimy na mniejsze kawałki, zawijamy w folię aluminiową i wstawiamy do rozgrzanego (180°C) piekarnika na 30 minut.
- Gruszkę myjemy, kroimy na ćwiartki, pozbawiamy gniazd nasiennych i nacieramy dwiema łyżeczkami syropu klonowego. Po upływie 30 minut dokładamy ją do piekarnika i pieczemy razem z burakiem dodatkowe 15-20 minut. Gruszki nie zawijamy w folię, a jedynie układamy na blaszce obok buraka.
- Buraka i gruszkę wyciągamy z piekarnika i pozostawiamy do lekkiego ostudzenia. Następnie kroimy w kostkę (około 1 cm). Jedną ćwiartkę gruszki pozostawiamy w całości. Przyda nam się jako ozdoba talerza.
- W garnku rozpuszczamy masło z odrobiną oliwy z oliwek i podsmażamy na nim pokrojoną w drobną kostkę cebulę.
- Gdy cebula będzie już zeszklona, do garnka wsypujemy ryż i dokładnie mieszamy. Staramy się, aby ryż dokładnie obtoczył się w tłuszczu. Dzięki temu nasze risotto będzie miało lepszą konsystencję. Dodajemy wcześniej pokrojony w drobną kostkę czosnek i mieszamy.
- Ryż podlewamy małymi porcjami gotującego się bulionu. Po każdej porcji delikatnie mieszamy i czekamy aż bulion się wchłonie. Czynność tą powtarzamy do momentu aż ryż będzie odpowiednio miękki. Prawdopodobnie zużyjemy przy tym prawie cały litr bulionu.
- Do naszego risotto dodajemy pokrojonego w kostkę buraka i gruszkę. Delikatnie mieszamy aż całość ryżu uzyska jednakowy buraczany kolor.
- Risotto doprawiamy do smaku solą, pieprzem i mieszanką ziół prowansalskich. Na koniec dodajemy posiekany drobno szczypiorek.
- Po wyłożeniu na talerz, nasze risotto ozdabiamy ćwiartką upieczonej gruszki. Podajemy posypane szczypiorkiem i delikatnie uprażonym wcześniej na suchej patelni sezamem.
